Ріпаковий прихованохоботник, небезпечний шкідник, чого очікувати і як з ним боротися?
Великий ріпаковий прихованохоботник (Ceutorhynchus napi) зимуює під сухими листям та іншими рослинними залишками. З місць зимівлі виходить рано, коли верхній шар ґрунту 2 см прогрівається понад 5-7°С. Через 12-14 днів після початку масового виходу при 9-12оС з місць зимівлі самиця відкладає яйця у верхівки молодих пагонів ріпаку до 40 шт. Розвиток яйця триває 4-8 днів. Залежно від умов, відкладання яєць може тривати впродовж березня-квітня і до початку цвітіння озимого ріпаку.
У місцях проколів стебла утворюються темні плями зі світлою облямівкою. Личинки живлячись, проточують ходи всередині пагонів, внаслідок цього стебло розтріскується уздовж і зигзагоподібно вигинається у вигляді літери S. Через пошкодження судинних провідних пучків рослини розвивають багато бокових пагонів, при цьому затримується їх розвиток. У місця пошкодження проникає також патогенна інфекція, викликаючи ураження фомозом, білою і сірою гнилю. На м’якуші стебла вздовж переміщення личинок видно коричнуваті сліди їх життєдіяльності.
Тому, весною варто розставити на полях із ріпаком жовті чашки-пастки для контролю прихованохоботників.
ЕПШ на початку виходу шкідника вважається перевищеним, коли за 3 дні в одну чашку втрапить 10 жуків, при масовій появі 2-4 жуки на 25 рослин.
Увага!
Відчуваючи загрозу, жук спадає із рослини ріпаку, завмирає, тому його складно знайти на посівах. І ще коли температура вдень +4 до +6°С, в нічні години до -3°С, прихованохоботник ховається в ґрунт, самка не активна.
Для своєчасного виявлення та контролю прихованохоботників доцільно використати жовті чашки-пастки.
Жовті чашки незамінні для контролю шкідників до періоду цвітіння. Чашки встановлюються вже при температурі ґрунту + 5ºС, тобто приблизно в ІІ-ІІІ декадах березня. Потрібно на полі встановлювати відразу по декілька чашок в залежності від розміру поля:
• на полі 25-50 га – 1-2 шт.;
• від 50 до 100 га – 2-3 шт.;
• від 100 га і більше – 4 шт. (по одній з кожного краю поля).
Необхідно вести постійний моніторинг посівів та при перевищені ЕПШ, за умов збережені сталої середньодобової температури на рівні +6˚С (опт. +10-12˚С) потрібно проводити заходи щодо обмеження чисельності шкідників.
Чому?
А тому, що після початку льоту самки через 2 тижні відкладають яйця. От коли кладка яєць пройшла, то боротьба із шкідником вже не дієва.
Тому, протягом 2-ох тижнів необхідно боротися з шкідником до початку яйцекладки.
В цей період середньодобова температура коливається зазвичай у межах 7-8°С, тож доцільно використовувати інсектициди фосфороорганіка або + піретроїд. При підвищенні температури 10-12оС можна застосувати неоніктиноїд + піретроїд.
Є ще один шкідник, який схожий на попереднього але він дещо менший за розмірами і це є Капустяний стебловий прихованохоботник (Ceutorhynchus pallidactylus).
Цей шкідник також шкодить посівам ріпаку аналогічно попередньому але з’являється трішки пізніше все залежить від весни, яка буде. Жук стає активним в першій половині квітня, коли температура верхнього шару ґрунту прогрівається до 8 – 9 °С, живиться листками, прогризаючи в черешках і товстих жилках епідерміс, після чого виїдають м’якуш у вигляді невеликих камер, утворюються здуття — «бородавки». Личинка прогризає ходи по черешку листка у стебло, рухаючись по ньому вниз, іноді аж до кореневої шийки. Пошкодженні рослини відстають у рості, погано розвиваються стебла при сильному ушкодження рослини навіть гинуть.
ЕПШ на початку квітня, коли температура досягає 8-9 оС складає 20 жуків упродовж трьох днів на одну жовту чашку, або 4 жуки на 25 рослинах.
Тому, першому весняному інсектицидному захисту однозначно бути!
ТОВ «АВП ІНВЕСТ» (067)1231779, www.avpinvest.com.ua.