Для відмінної роботи пестицидів в полі, одним з важливих інгредієнтів в баковій суміші є вода, оскільки пестициди чутливі до її рН та жорсткості.
Рівень рН води у природі, а це ставки та свердловини коливається від 6,5 до 8 і умовно його поділяють на три діапазони:
рН 3,0-6,5 – кисла; слабокисла;
рН 6,5-7,5 – нейтральна;
рН більше 7,5 – лужна вода.
Тому знаючи цей показник ми зможемо контролювати якість води і тим самим дію пестицидів.
Більшість пестицидів негативно реагують на лужне середовище рН понад 7,5, оскільки в такій воді спостерігається хід розпаду діючих речовин. Наприклад: період напіврозпаду діючої речовини хлорпірифос, при рН 8 – 1,5 дні, для діючої речовини цимоксаніл при рН 7 складає 26 годин, для диметоат за рН 6 піврозпад – 12 годин, а при рН 9 – 48 хвилин, фунгіциди крезоксим метил при рН 6-7 піврозпад – 35 діб а за рН 8-9 – 9 годин, щодо тіофанат метил при рН 5-7– 36 діб, а за рН 8-9 – 17 годин. 2,4 Д амінна сіль при рН 4,0-6,0 стабільна, а при рН 7-9 – нестабільна, а дикамба при рН 7-9 нестабільна, апри рН від 5 до 6 стабільна. Найкраще гербіциди, інсектициди та фунгіциди проявляють свою ефективність під час приготування їх у воді з рН від 4,0 до 6,5. Для приготування робочого розчину окремих груп гербіцидів, зокрема сульфонілсечовини (трибенурон-метил, римсульфурон, тифенсульфурон-метил, нікосульфурон, етаметсульфурон-метил, сульфосульфурон і ін), доцільно використовувати воду, з рН вище 7. Коли рН води виходить за межі оптимального значення, властивості препарату можуть змінитися. Найбільш чутливі на лужне рН (7,5 і вище) препарати з діючою речовиною гліфосат, клопіралід, бентазон, 2,4 Д, клетодим, імідазолінони, прометрин. Всі інші (гербіциди, фунгіциди, інсектициди) рН 5,5–6,5 і до рН 7. А от для якісної дії гербіцидів групи гліфосат варто застосовувати воду з рівнем рН 3,5-4.5.
Жорсткість води є не менш важливим показником після рН. Високий вплив на якість води відносно даного показника мають іони кальцію і магнію. Чим більша їх концентрація, тим жорсткіша вода. Жорстка вода також впливає на баланс системи поверхнево-активних речовин а, отже, на такі показники, як зволоження та дисперсія, тобто обмежує здатність більшості пестицидів проникати через шар кутикули.
Більшість ЗЗР понижують свою ефективність у разі використання жорсткої води більше 400 ррm.
Тож, як класифікується вода за жорсткістю?
– 0-114 ppm – м’яка;
– 114-342 ppm – помірна жорстка;
– 342-800 ppm – жорстка;
– > 800 ppm дуже жорстка
Наприклад: такі гербіциди, як гліфосат, 2,4-D амінна сіль, MЦПА диметиламінна сіль і клопіралід негативно реагують на жорсткість води більше 400 ppm. Візьмем для прикладу 2,4-Д, її іони можуть з’єднуватися з іонами кальцію і магнію, провокуючи випадання осаду, а це знижує концентрацію діючої речовини, може викликати фітотоксичність на культурі, а також забити форсунки обприскувача. Щодо гліфосатів – то вони піняться, тим самим ви втрачаєте активний інгредієнт з баку обприскувача.
Час для застосування робочого розчину пестицидів відносно рН води є важливим щодо дії препаратів. Так, «Каліфорнійський університет в Дейвісі» сформував такі моменти щодо рівня рН води для діючих речовин:
– рН від 3,5 до 6 є задовільним для застосування і недовготривалого зберігання (12-24). Не підходить для гербіцидів групи сульфонілсечовин.
– рН від 6 до 7 – для термінового використання для більшості пестицидів. Не залишайте робочий розчин в обприскувачі більше ніж на 1-2 години, щоб уникнути втрат ефективності.
– Більшість препаратів (крім сульфонілсечовин), які були в розчині у лужній воді (рН 7,5 і вище), використовуються відразу, протягом 1-2 годин.
Щоб взнати показник рН води на території господарства, а також отримати рекомендації щодо встановлення оптимального рівня рН стосовно пестицидів, які будуть застосовуватися компанія ТОВ «АВП ІНВЕСТ» радо допоможемо вам, телефонуйте (067)1231779, та відвідайте наш сайт www.avpinvest.com.ua.