Від чого залежить ефективність роботи ґрунтових гербіцидів???

ТОВ АВП Іевест, грунтові гербіциди, прометрин, тербутилазин, ацетохлор, пропізохлор

Висока ефективність роботи ґрунтових гербіцидів безпосередньо пов'язана з вологістю ґрунту та температурним режимом.

Чому? А тому, що це основні фактори, які впливають на роботу препарату і його фітотоксичність на рослину.

Вважається, що чим краще розчинний ґрунтовий гербіцид у воді, тим менше потрібно вологи для його роботи. Навпаки, чим гірше розчинний ґрунтовий гербіцид у воді, тим більше потрібно вологи для його дії.

Тому, за розчинністю у воді основні ґрунтові гербіциди можна розташувати (від найбільш до найменш розчинних) у такому порядку: метрибузин, метолахлор, ацетохлор, пропізахлор, прометрин, атразин, тербутилазин, трифлуралін, пендиметалін.

Розчинність у воді діючих речовин ґрунтових гербіцидів характеризує їх інтенсивність переміщення у нижні горизонти ґрунтового профілю. Це говорить нам про те, що через високу розчинність у воді, більше промиваються (від найбільш до найменш) такі речовини: метамітрон, метрибузин, прометрин, тербутилазин із класу триазинів, метолахлор, ацетохлор, пропізахлор із класу хлорацетамідів.

Так, чим вища розчинність то можливо не буде контролю бур'янів, насіння яких розміщене вище ґрунтового екрану препарату. У бакових сумішах або в двокомпонентних препаратах через різну розчинність ґрунтових гербіцидів у воді при випаданні сильних опадів може відбуватися розшарування гербіцидного екрану на верхній (менш розчинна діюча речовина, наприклад Прометрин) і нижній (мігруюча діюча речовина, наприклад Ацетохлор). На ефективність дії на бур’яни по Прометрину це не вплине, а по дії Ацетохлору може.

Існує залежність між розчинністю препарату у воді та глибиною його проникнення у горизонт ґрунту. Прометрин, з урахуванням його розчинності, може максимально проникнути до 10 см, а середні показники його міграції при опадах 15-20 мм оцінюється в 3-5 см, Пропізохлор відповідно 5-6 см. А от для Тербутилазину, шлях вниз буде ще коротший, приблизно 1см. Тобто, де ми Тербутилазин поклали, там він і залишився, а Прометрин може піти вниз. Для порівняння, легкорозчинні речовини Метолахлор та Ацетохлор можуть промиватися на глибину до 15-20 см при сильних опадах, а міграція на 5-6 см від поверхні вглиб ґрунту відбувається при випаданні 10-15 мм опадів. Тому при випаданні опадів ці речовини йдуть значно нижче глибини, з якої «стартує» бур’ян, та нижче тієї зони, в якій знаходиться коренева система молодої рослини у перші тижні розвитку.

Тому, гарантувати високу ефективність Прометрину на Півдні та Сході України при його внесенні можна лише при зароблені гербіциду боронами до появи сходів культури. З іншого боку, гірша розчинність Пропізохлору, Прометрину дозволяє розраховувати на збереження «гербіцидного екрану» навіть при рясному випадінні опадів після внесення без прояву фітотоксичності. Що не скажеш про Ацетохлор, який при великих опадах промивається і може викликати фітотоксичність. Це стосується і речовини Тербутилазин, яка набагато гірше розчиняється у воді, тому її варто заробляти у ґрунт або до посіву (культиватором) або до появи сходів (боронами), це робиться для того щоб препарат «працював» і при зливових опадах не робив фітотоксичності культури при відбиванні крапель дощу з екрану на листки молодої рослини.

Отож, за потребою до вологи (від найменшої до найбільшої) речовини розташовують в такому порядку: мезотріон, кломазон, метрибузин, диметенамід-П, метолахлор, тієнкарбазон-метил, пропізохлор, прометрин, тербутилазин, ізоксафлютол.

З врахуванням вище згаданого, у зоні недостатнього зволоження бажано використовувати ґрунтові гербіциди, які краще розчиняються у воді, а у зоні достатнього зволоження - ґрунтові гербіциди, що гірше розчиняються у воді.

Щодо фітотоксичності ґрунтових препаратів, то вона пов'язана не тільки з промиванням їх у ґрунті, а й з температурними умовами при проростанні насіння.

Тобто, фактори, які затримують ріст культури, можуть скоротити або зупинити виведення діючої речовини і спровокувати проблеми для рослини.

Якщо будуть низькі температури при проростанні насіння, то препарат буде поглинатися але погано перероблятися маленькою рослиною, що викличе фітотоксичність (детоксикація і виведення діючої речовини). Тобто, несприятлива холодна погода сприяє зменшенню рівня специфічних амінокислот та ферментів у культурній рослині, що деактивують діючу речовину. Це може спричинити пошкодження рослин (деформацію, зрідження сходів). Це стосується особливо речовини Ацетохлор. По даним науковців вважається, що при ранній сівбі у холодний ґрунт коли температура повітря в межах 6-8° С можна сіяти без ґрунтового гербіциду, оскільки ця температура недостатня для його ефективної їх роботи.

Найкраща температура повітря для гербіцидів є від +15°С, а оптимальна при якій виробники рекомендують застосовувати препарати є від + 10 -12°С.

І ще, не менш важливим фактором для ефективності роботи ґрунтового гербіциду є вирівняність поля (грудкуватість ґрунту).

Тобто, в обробленому шарі допускається трохи більше 20-30% грудок ґрунту розміром до 2 см і в межах 10% - з величиною 5-10 см. Бажано вибирати діючі речовини менш вимогливі до грудкуватості.

За вимогами до грудкуватості ґрунту (від найбільшої до найменшої) діючі речовини ґрунтових гербіцидів можна розташувати в такому порядку: тієнкарбазон-метил, мезотріон, кломазон, диметенамід-П, метолахлор, тербутилазин, метрибузин, пропізохлор,прометрин, ізоксафлютол, флуміоксазин.

При дефіциті вологи при внесенні ґрунтових гербіцидів бажано проводити наступні заходи:

  • закладати гербіцид на 2-3 см;
  • застосовувати ПАР, ад’юванти;
  • збільшувати робочий розчин до 400 л/га;
  • вибрати діючу речовину менш вимогливу до кількості вологи.

Дотримання цих регламентів дає можливість ефективно спрацювати гербіциду, уникнути фітотоксичності для культурних рослин та зберегти майбутній урожаю.

Звертайтесь, ТОВ АВП ІНВЕСТ, (067)1231779, www.avpinvest.com.ua, підберемо вам ґрунтовий гербіцид з врахуванням ваших ґрунтово-кліматичних умов.