Ambrosia artemisiifolia ‑ це яра пізня рослина, яка відноситься до айстрових, так само, як і соняшник, тому її важкувато вивести в таких посівах, адже рослина двосім’ядольна.
Амброзія є однорічною рослиною, розвиток якої відбувається у наступні етапи:
- Поява сходів – кінець березня – початок травня.
- Період цвітіння – середина липня – жовтень.
- Дозрівання сім’янок – вересень – листопад.
Максимальна плодючість рослини – 80 тис. сім’янок. Вони здатні проростати з глибини до 8 см та зберігати свою життєздатність протягом 40 років. Масове проростання відбувається за температури від +6-8°С. Оптимальною для поширення засмічення є температура у межах +20-22°С до +30-32°С максимально.
Розмноження бур'яну відбувається насінням, яке здатне переноситись на значні відстані водяними потоками, особливо у весняний період. Між сім’янкою та оплоднем є повітряний мішок, тому вона тримається на воді, не псуючись і не розмокаючи.
Отже, поширенню та розповсюдженню сприяють:
- сильний вітер, особливо зимою, коли насіння осипається нескошеними залишками;
- птахи, які харчуються сім’янками;
- колеса транспорту, який використовується для обробки ґрунту та збору врожаю;
- неякісний посівний матеріал та відходи переробки сільськогосподарських культур.
Амброзія становить значну конкуренцію культурним рослинам за вологу та елементи живлення: на формування 1 кг сухої речовини цей бур’ян витрачає майже 1 тонну води, а за умов густоти 20 рослина на 1 м2 рослина виносить із ґрунту 135 кг N, 40 кг P2O5 та 150 K2O із одного гектара.
Окрім виснаження ґрунту амброзія також значно пригнічує культурні рослини, оскільки має велику вегетативну масу та розвинену кореневу систему, що може сягати на 4 м вглиб. Амброзія не тільки «краде» воду та елементи живлення у культури, але й затінює культурні рослини, перекриваючи їм доступ до прямих сонячних променів. За середньої забур'яненості амброзією урожай соняшнику знижується на 40%, кукурудзи -35%.
Основні проблеми, до яких призводить амброзія, зрозумілі, але як можна вирішити їх?
Відповідь на це питання довго шукали в країнах Європи, де розробляються та випробовується безліч різноманітних методів боротьби з амброзією.
Чому так? А тому, що є різні сільськогосподарські культури, в яких є можливість поборотися з бур’яном, а є такі в яких дуже важко.
Тому розглянемо декілька моментів з контролю даного бур’яну.
- «Карантинний контроль». Метод полягає у ретельній перевірці та контролі посівного матеріалу та особливо тих культур, які дозрівають одночасно – гречка, суданські трави, люцерна. Використання засміченого карантинними рослинами посівного матеріалу, та його транспортування категорично заборонене. Засмічене насіння потребує глибокої очистки. При виявленні насіння амброзії у кормових відходах їх переробляють із подрібненням часток не більш як на 1 мм, а малоцінні відходи знищують.
- «Біологічний контроль», тобто за допомогою амброзієвої совки (схожі на міль) та амброзієвого листоїда, які здатні повністю знищити популяцію бур’яну. Біологічна боротьба з амброзією приносить найкращі результати у посушливих регіонах. Але є але, цьому перешкоджаю єдиний, проте дуже важливий фактор: людина поки не в змозі контролювати процеси популяції комах даного виду.
- «Агротехнічний контроль». Така методика є дієвою, полягає у дотриманні правил сівозміни, якісному обробітку землі (оранка, міжрядний обробіток широкорядних посівів), завдяки якій кількість насіння на глибині проростання зводиться до мінімуму. Сильно засмічені поля очищують за допомогою чистого пару. Можливий варіант посіву озимих зернових три роки поспіль без змін, оскільки вони формують густий покрив, знижуючи можливість проростання бур'янів. На легких ґрунтах рекомендовано збільшувати норму висіву зернових, щоб ущільнити покрив землі. Пригнічують зростання бур'янів також багаторічні трави, які мають високу енергію росту. І ще, на зернових культурах бур’ян легше контролюється хімічними препаратами. Це пояснюється тим, що амброзія належить до широколистих, а зернові — до злакових рослин. На посівах соняшника , кукурудзи, цукрового буряка застосовують міжрядний обробіток.
- «Хімічний контроль», який на сьогодні є більш дієвим.
То як же подолати амброзію на полях?
Зернові колосові культури.
У посівах зернових амброзія не становитиме проблеми, якщо вчасно застосувати правильний гербіцид по вегетації. Амброзія належить до широколистих, а зернові — до злакових рослин, тому тут не буде проблем з контролем. Найбільш ефективними є гербіциди, що містять гормональні чи гормоноподібні діючі речовини – Клопіралід, 2,4 Д, Дикмба, сульфонілсечовини - Просульфурон, Трибенурон-метил + Тифенсульфурон- метил + ПАР), Арилпіколінати + Триазолпіримідини – Квелекс (галауксифен-метил + флорасулам + клоквінтосет-кислоти, (антидот).
Кукурудза.
Оскільки кукурудза є ярою культурою, амброзія зазвичай сходить разом з нею, а тому може бути добре проконтрольована ґрунтовими гербіцидами та гербіцидами по вегетації. Крім того, можна використовувати культивацію в міжряддях кукурудзи. Найбільш ефективними гербіцидами на кукурудзі є триазини (Прометрин, Тербутилазин), пігментні інгібітори (Флуміоксазин), сульфонілсечовини (Тифенсульфурон-метил, Нікосульфурон, Римсульфурон), гормональні препарати ( 2,4 Д ефір, дикамба) та особливо Мезотріон в поєднанні з Нікосульфурон.
Соя.
Для посівів сої амброзія полинолиста становить велику проблему, якщо її не проконтролювати вчасно. Тому гербіцидну обробку на сої потрібно провести до появи 2-х листків бур'яну, для «класичної» сої поєднання діючих Бентазон + Тифенсульфурон метил + ПАР або Бентазон+ Імазамокс або (Тифенсульфурон-метил + Хлоримурон-етил) + Бентазон. Також до посіву, до появи сходів або у фазу 1-4 трійчастих листків сої - Кломазон. На генномодифікованій – однознчно Гліфосати.
Буряк цукровий.
В основному для контролю амброзії застосовують гербіциди Бетанальної групи, а також діючу речовину Клопіралід, яка на відмінно контролює її.
Ріпак.
Оскільки ріпак висівається після пшениці , то з амброзією варто боротися в попереднику, а також препаратами групи Гліфосатів після збору зернових. Також ефективною діючою речовиною є Кломазон , яку застосовують, як ґрунтовий гербіцид до появи сходів ріпаку. Якщо ж восени по посівах ріпаку є сходи амброзії то є добре відомі гербіциди з діючими речовинами Клопіралід + Піклорам або + Клопіралід + Піклорам + Амінопіралід, які вирішують таку проблему.
Соняшник.
Найбільшу проблему амброзія становить саме у посівах соняшника, оскільки і культура, і бур'ян відносяться до однієї ботанічної родини (айстрові) та є широколистими дводольними.
То як же подолати амброзію на соняшникових полях?
Тут варто використовувати гербіциди, що вносяться до посіву або після нього до появи сходів. Для традиційної групи гібридів соняшнику застосовують ґрунтові гербіциди – Флурохлоридон (Рейсер), Прометрин і Тербутилазини та їх бакові суміші.
Щодо страхових гербіцидів, то на посівах традиційного соняшника їх є лише два зареєстрованих ‑ Флуміоксазин (Плейдж) та Галауксифен-метил, (Arylex™ active) (Геліантекс).
Якщо посіви «гранстарівського» соняшника то тут використовують технологію «Express» із застосуванням Трибенурон-метил у максимально дозволеній нормі 50 г/га + ПАР або ж на посівах соняшника, який має генетичну стійкість до гербіцидів із групи імідазолінонів ‑ застосовують технологію «Сlearfield», а діючі речовини Імазамокс або ж Імазамокс+Імазапір.
І ще, у садах і виноградниках та на необроблюваних землях – ефективними будуть препарати суцільної дії з діючою речовиною гліфосат при використанні їх до цвітіння амброзії.
Отже, будь-якому випадку, щоб боротьба з амброзією була дійсно ефективною, необхідно провести гербіцидний захист вчасно. Найважливіше ‑ не дозволяти амброзії вегетувати до цвітіння і прибрати її з поля якомога раніше.
Увага! Найкраще проводити знищення бур'яну у найбільш чутливу фазу розвитку – сім’ядолі - перша пара справжніх листків.
Для того, щоб правильно підібрати гербіцид з урахування культури та ґрунтово-кліматичних умов, звертайтесь до нас, (067)1231779, www.avpinvest.com.ua.