Септоріоз (Septoria tritici) одна з хвороб озимої пшениці, яка займає лідируючу позицію щодо шкодочинності.
Чи слід очікувати септоріоз на посівах озимої пшениці навесні?
Так, цю хворобу ми побачимо на посівах озимої пшениці цього річ.
Чому?
А тому, що погодні умови вегетаційного періоду осені були сприятливими для розвитку септоріозу. А також, хвороба зберігається на пожнивних залишках та культурних і дикорослих рослинах із сімейства злакових, де рясно формуються пікніди з пікноспорами, що навесні заражують посіви, яке відбувається при наявності крапель води на рослинах та температурі в межах вже від +5°С. Інфекція так само може передаватися з зараженим насінням.
Симптоми:
При ураженні септоріозом, листя озимої пшениці покривається у вигляді довгастих жовтувато-коричневих або темно-бурих плям з попелясто-сірим центром де формуються чорні пікниди (цятки) з пікноспорами.
Шкідливість:
Уражаються всі надземні органи рослин (листя, листові піхви, стебла, стрижень колосу, колоскові луски та зерно). Внаслідок передчасного відмирання листя, значно знижується фотосинтетична активність рослин, скорочується їх вегетаційний період. Втрати врожаю зерна відбуваються здебільшого внаслідок зниження озерненості колосу та маси зерна. . Втрати врожаю можуть сягати 40%.
Чинники, що впливають на розвиток хвороби:
Найголовнішим фактором, що визначає розвиток септоріозу є погода (вологість та температура повітря).
Тобто, рясні опади та подальша вологість, що зберігається тривалий час на посівах, сприяє спороутворенню, вивільненню спор з пікнід і їх поширенню, а потім і утворенню плям на листі. Найвища шкідливість септоріозу на озимій пшениці спостерігається у роки, коли під час вегетації проходять часті дощі, а середньодобова температура повітря становить +15-25°С.
Заходи боротьби:
Якщо септоріоз «зайшов» з осені, то обов’язково необхідно проводити захисні заходи навесні.
Боротьба із септоріозом здійснюється комплексно з урахуванням фітосанітарного стану посівів.
По-перше – це агротехнічні заходи. Так основним джерелом збудника септоріозу є пожнивні залишки попередника. Але, варто знати, що збереження життєздатних збудників хвороби у ґрунті значно нижча. Тобто, обробка ґрунту полягає на зароблянні пожнивних залишків в ґрунт, що сприяє зниженню зараженості ріллі інфекцією. Обов’язковим в цій операції є внесення азоту та деструктора стерні до лущення стерні .
По-друге ‑ це дотримання сівозміни, (хороші попередники: горох, ріпак.
Хто дотримався вже згаданих вимог, то ризик ураження септоріозом буде значно меншим на весні.
По-третє – це хімічні заходи боротьби.
Насамперед – протруєння, якщо використані якісні протруйники це плюс до зменшення ризиків ураження септоріозом з осені (придушення збудників хвороби, що містяться на насінні та у ґрунті).
Також захист по вегетації. А це весняний захист, який проводять у фазі кущення-вихід в трубку на озимої пшениці та з урахуванням того, що посіви вже були уражені з осені або при появі початкових ознак хвороби. А повторне обприскування ‑ у фазі прапорцевого листка.
Для захисту озимої пшениці від септоріозу варто використовувати діючі речовини різних класів: триазоли, бензимідазоли, стробілурини, морфоліни, карбоксаміди та їх суміші.
І тут хочемо виділити один з препаратів, а це новий трикомпонентний фунгіцид Теламус, КЕ на основі д. р. з групи SDHI від компанії LFA Smart Agro.
Це фунгіцид який містить три діючих речовини з різних хімічних класів (пропіконазол, 200 г/л + піраклостробін, 167 г/л + боскалід, 133 г/л), де кожен активний компонент доповнює інший.
Принцип роботи Теламус, КЕ полягає в особливостях його речовин.
Пропіконазол (триазоли) порушує процес біосинтезу стеролу, що призводить до припинення поділу клітин, а згодом і до загибелі патогенна, проникає в рослину вже через 1-2 години після внесення. Швидко рухається в рослині акропетально (від основи до верхівки), захищаючи верхню частину рослини.
Піраклостробін (стробілуріни) пригнічує мітохондріальне дихання патогенну, що призводить до загибелі спор та міцелію гриба, володіє захисною та лікувальною дією та позитивно впливає на фізіологічні процеси в рослині.
Боскалід (карбоксаміди) блокує ключовий етап мітохондріального дихання клітин збудника. Інгібітор проростання спор та ростових трубок, запобігаючи утворенню апресоріїв. Володіє трансламінарною дією, і як і пропіконазол рухається в рослині акропетально від основи до верхівки, захищаючи рослину.
Щодо даного фунгіциду Теламус, КЕ і його активних речовин, то він має ряд принципових переваг:
- Відмінний контроль плямистостей листя в посівах зернових культур.
- Потужна лікувальна, захисна та профілактична дія.
- Швидке проникнення та пролонгований захисний ефект.
- Яскраво виражений фізіологічний ефект.
- Поєднання 3-ох діючих речовин з різним механізмом дії запобігає виникненню резистентності у збудників хвороб.
- Рівномірний контроль хвороб в усіх частинах рослини за рахунок системної та трансламінарної дії.
Також ще, поєднання цих діючих речовин з різних хімічних класів, з різними властивостями (розчинність, ліпофільність) сприяє накопиченню ефективної концентрації фунгіциду клітинах культури, за рахунок чого досягається довготривалий захисний ефект (до 4-х тижнів) та швидкий «стоп-ефект».
Основними хворобами, які буде контролювати Теламус, КЕ – септоріоз, борошниста роса, бура, стеблова та жовта іржа, гельмінтоспоріозна плямистість листя.
Норма витрати фунгіциду 0,5-0,75 л/га.
Щодо вимог внесення препарату ‑ це рясне змочування рослин під час обробки та забезпечення суцільного покриття площі. а також для посилення лікувального ефекту Теламус, КЕ можна додавати до робочого розчину ПАР.
І наостанок, стійкість рослин пшениці до хвороб залежить і від доступності мікроелементів, зокрема цинку, марганцю та міді. Застосування мікродобрив з вмістом даних мікроелементів при позакореневому підживленні сприяють підвищенню імунологічної стійкості культури, зокрема до септоріозу.
Щоб підібрати вірний фунгіцид щодо вашого поля, звертайтесь ТОВ АВП ІНВЕСТ, (067)1231779, www.avpinvest.com.ua.