Ріст регуляція озимої пшениці, що варто знати!

АВП Інвест, Хлормекват-хлорид, Штефес, ріст регуляція, пшениця

Не за горами весна, то варто вже знати про застосування регуляторів росту на озимих зернових, а зокрема пшениці .

Не раз ви могли бачити, як посіви вилягали, скільки врожаю не добиралося.

Чому так буває?

Азотне живлення, волога, сприятливі плюсові температури на весні, а це старт для зернових наганяти хорошу вегетативну масу. При інтенсивному кущенні пшениці та ячменю виникає небезпека переростання посівів і в подальшому - їх вилягання.

Внесення регуляторів росту на цю зернову групу дає можливість вплинути на фізіологічні процеси в рослині.

При внесенні регуляторів росту ці препарати не тільки запобігають виляганню посівів, тобто скорочення довжини соломини і кращий розвиток тканин стебла. А при їх використанні на ранніх етапах розвитку рослин дозволяє покращити фотосинтетичну продуктивність посіву, процеси кущення, також підвищити стійкість рослини до хвороб, покращити віддачу пластичних речовин до майбутньої зернівки, що дасть збільшення натури зерна, його маси та якість.

Зараз є достатньо ріст регуляторів для застосування але кожен з них має свої особливості щодо фаз внесення, температурного режиму та інших факторів.

Не за горами весна і треба вже обдумувати ці питання.

Тож який і коли варто застосовувати регулятор росту?

Отже, регулятори росту, перший етап внесення -  наприклад рання весна були пізні посіви, якщо весною виходять посіви,  які у фазі початок кущення то на таких посівах можна звичайно робити регуляцію з метою закладки більшої кількості продуктивних стебел і запобігання виляганню. Заходити можна на такі посіви, починаючи з 21 фази ВВСН – початок кущення.

Тут ми можемо використовувати діючу речовину хлормекват-хлорид .

Щодо хлормекват-хлориду його на ринку доволі багато, хочу виділити продукт Хлормекватхлорид (ССС-720) з діючою речовиною (хлормекват-хлорид, 720 г/л) від компанії Штефес.

Чому? А подобається, як їхні препарати працюють.

Залежно від ситуації його варто використовувати вже тоді коли температура ближче до +8 .

Якщо починаєте працювати з 21 фази ВВСН краще застосовувати дробне внесення і перше внесення припадає саме на цю фазу. Щоб закріпити перше варто у фазу початку виходу в трубку або 30 ВВСН зробити друге внесення. Протягом цієї фази рослина будує тканини біля основи стебла, і якщо ріст стебла відбувається швидко і саме це може привести до вилягання.

Дробне внесення характерне там де багато вологи, інтенсивна технологія і внесення значної кількості азотних добрив для степової зони варто робити одноразово.

Як працює принцип дробного внесення. Тобто “прибили” точку росту, щоб вона підганяла бокові пагони, а потім, коли маса рослини збільшилась і концентрація діючої речовини зменшилась, працюємо повторно цим самим препаратом і в такому випадку ще призупиняємо основну точку росту щоб потовщити 1-ше міжвузля (це відстань між першим справжнім вузлом та вузлом кущення), де зазвичай відбувається злам соломини.

Якщо працюємо одноразово регуляторами росту, то оптимальною фазою буде середина кущення - 25 фаза ВВСН. Тоді рослина починає формувати вторинну кореневу систему і починає формувати бічні пагони. Одноразове внесення працюватиме приблизно так само, як і перше внесення при дробному внесенні.

Що це означає? Наприклад, у нас є основний пагін і 2-а підгони/недогони, тобто 2-а невеликі пагони, які почала формувати пшениця. Ми «прибиваємо» основний та підтягуємо бічні, щоб отримати не один, а кілька повноцінних пагонів.

Але дивлячись на попередні роки, весна 2025 нас може не порадувати, то скоріше за все буде одноразове внесення.

Щодо норми внесення регулятора росту її також потрібно регулювати.

Норму внесення регулятора росту обираємо залежно від того, яка вегетативна маса рослин в полі. Якщо посіви слабкі, то повну норму не варто давати. А якщо хороші, що розкущилися, і варто наростити перше міжвузля, то тоді збільшуємо норму. Також необхідно враховувати температурний режим. Якщо прогнозуються найближчим часом заморозки, то вносити регулятори росту не потрібно. Тому що, коли зупиняємо ріст, і так вводимо рослину у стан певного стресу.

А коли відбувається ще й зниження температури, тоді можна спровокувати замість регуляції росту «загибель рослини».

І до речі, коли посіви перебувають у стресі, чи через пару днів буде зниження температури і це буде стрес для культури, чи рослини тільки виходять після заморозку, вносити регулятори росту також не бажано.

Отже, потрібно дивитися на погодні умови.

Щодо Хлормекватхлорид (ССС-720) про який ми вже говорили, його можна застосовувати тільки до того моменту поки перший вузол підніметься над вузлом кущення до 1 см, тобто до 31 фази ВВСН.

 

Крім Хлормекватхлорид (ССС-720) можна застосувати в цей період препарат Медакс Топ, який вже можна використовувати при температурі від +5, також його можна вносити і у фазу початок - повний вихід прапорцевого листка 37-39 фаза ВВСН.

А ще можна застосувати для ріст регуляції і Шетефон з діючою речовиною етефон, якщо ми не встигли зробити ріст регуляцію раніше і температура вже від +12-15 і 32 фаза ВВСН (фаза виходу в трубку). В даному випадку ми лише потовщуємо стінки стебла і вкорочуємо міжвузля. Тобто ми скоротимо там перше і друге трішки і третє. Даний препарат можна ще застосувати у фазу початок – повний вихід прапорцевого листка 37-39 фаза ВВСН.

Згадуючи фазу 37-39 ВВСН - це є другий етап ріст регуляції.

В чому він полягає в тому щоб скоротити останнє міжвузля відстань до колоса. Більше це стосується ячменю та жита, менше – пшениці.

Оптимальне внесення починаючи з 37 фази закінчуючи 39 фазою ВВСН Тут ми можем вкоротити останнє міжвузля. Тобто відстань до колоса.

Наприклад колос ячменю важкий, а міжвузля довге і колос може відламатися і впасти і  тоді є втрати врожаю.

Тут можна застосовувати і Шетефон, Церон (з д.р. етефон) або ж Штефемод, Кальму (з д.р. трінексапак-етил) або ж Медакс Топ (мепіквад хлорид +трінексапак етил)

Один  продукт який хочу виділити це Штефемод (з д.р. трінексапак-етил) його теж можна вносити в перший етап у фазу ВВСН 29 (кінець кущення - перед початком виходу в трубку) або у фазах, ВВСН 30-32 для скорочення 3,4 і 5 міжвузлів, що знижує ризик вилягання рослин, потовщення стебла, зменшення висоти рослини, збільшення маси кореневої системи рослини.

І до речі Штефемод, (з д.р. трінексапак-етил)дуже добре працює. Завжди візуально видно товсті стебла, потовщені стінки, тобто чітко видно дію. Звичайно можна цей препарат вносити ближче вже до прапорцевого листка у фазах ВВСН 37-39, тобто скорочення останнього (колосового) міжвузля для потовщення стебла та запобігання зламу колоса. Але його добре вносити для першого внесення, він ефективний, якщо плануємо врожайність 6 т/га і більше.

Щодо норм препаратів ще раз повторююся, норми будуть залежати від того у який у вас стан посівів, які у вас пшениці - інтенсивного чи неінтенсивного типу, чи достатня кількість опадів, якщо ви даєте 120 і більше діючої речовини азоту і достатня кількість опадів - треба давати більші норми.

Тобто, ви  зрозуміли, що треба підбирати норми під свої умови.

Отже для першого внесення наприклад вносимо Хлормекватхлорид (ССС-720) одноразово це у фазу середина кущення 25 ВВСН або початку виходу в трубку 30 ВВСН або ж вносимо Медакс Топ або ж Штефемод, з д.р. трінексапак-етил у фазу ВВСН 29, залежно, які у вас строки посіву і які посіви у вас на весні, яке живлення, волога, тоді у фазу поява прапорцевого листка можна дати Шетефон з д.р.етефон або Штефемод, з діючою речовиною трінексапак-етил або Медакс Топ, і таке дворазове внесення хорошими продуктами забезпечує стійкість, скорочення кожного міжвузля на кожному етапі коли росте рослина.

Тому, звертайтеся, наші агроексперти нададуть детальну консультацію та допоможуть з вибором найефективнішого препарату.

ТОВ АВП ІНВЕСТ, (067)1231779, www.avpinvest.com.ua.