Зараз на агроринку є досить багато поверхнево-активних речовин, і вони мають між собою відмінності, які варто враховувати при виборі. Що таке «прилипач», навіщо вони, які види існують і як правильно його використовувати, читайте далі.
ПАР (поверхнево-активна речовина) або «прилипач» – це спеціальний засіб, який збільшує ефективність дії пестицидів та мікродобрив. Простими словами, це препарат, який допомагає засобам захисту рослин рівномірно розподілятися та прилипати по листовій поверхні.
Для чого необхідні ПАР?
По-перше, при обробці рослин пестицидами можна помітити, що часто робочий розчин швидко стікає і змивається з рослин. Для того, щоб розчин рівномірно розподілявся і якомога довше залишався на рослині в нього додають «прилипачі».
По-друге, ПАР для збільшення ефективності засобів захисту рослин і зменшення норм внесення пестицидів і мікродобрив.
По-третє, гідрофобність у рослин. Тобто злакові та дводольні бур’яни «змочуються» по-різному. Гідрофільність та ліпофільність (гідрофобність) - показники що визначають змочуваність поверхні. Гідрофільність - здатність «любити» воду, ліпофільність, навпаки – не «любити» воду, а «любити» олію та жири. В практичному сенсі це означає, що чим більш гідрофільну поверхню має бур’ян, тим він краще буде змочуватись водою (навіть без додавання «прилипачів»). І навпаки, чим поверхня більш ліпофільна (гідрофобна), тим поверхня бур’янів буде гірше змочуватись водою, тобто, її відштовхувати.
Відомо, що бур’яни (як однодольні, так і дводольні види) різні щодо особливості змочуванню листкової поверхні. Добре змочуються гідрофільні види, наприклад, подорожник, нетреба звичайна. Відносно добре змочуються - соняшник, цукрові буряки, пасльонові культури, падалиця соняшнику, канатник Теофраста, види гірчиці, ромашки, щириці, пасльону, дурман звичайний, будяк жовтоцвітний, підмаренник чіпкий. Погано змочуються гідрофобні види: грицики звичайні та інші хрестоцвіті бур’яни, зірочник середній, види гірчаків, фіалки. Дуже погано змочуються, відштовхують воду: горох, ріпак, кукурудза, злакові культури; всі види злакових бур’янів, види лободи та лутиги.
На ринку України дійсно існує великий вибір таких препаратів. Серед найвідоміших прилипачів варто виділити: Тренд 90, Віволт, Сільвет Голд, Меро, БіоПауер, Сілкер, Селфі, Турбо, Мачо, Олемікс, Альфалип Екстра, Ріпо, Штільвет Супер, Тандем, Супер Скрін, Супер КАП, Супер ПАВ, Флок Експерт, Флокс Профі, Айказ, Кодасайд, Роубек.
Які найбільш використовуванні прилипачі?
Діюча речовина: 90% етоксилату ізодецилового спирту. Тренд 90 (FMC).
ПАР зменшує поверхневий натяг капель, спричиняє збільшення кута контакту із поверхнею листка, що призводить до збільшення поверхні покриття листка. Використання «прилипача» сприяє проникненню через кутикулу та значно прискорює потрапляння сульфонілсечовинних гербіцидів в листки буряну. Але варто звернути увагу, що він розчиняє природний восковий наліт на рослинах.
Тобто, якщо Ви будете використовувати даний «прилипач» з гербіцидами, бур’яни загинуть, але при цьому у культур через відсутність воскового нальоту буде збільшуватися випаровування вологи та чутливість до ультрафіолету, що забезпечить додатковий стрес.
Діюча речовина: органосилікон (трисилоксан або полісилоксан). Сільвет Голд (UPL).
Набирають свою популярність, тому, що забезпечують зниження поверхневого натягу до 19-22 Н/м2, що майже у два рази вище, ніж водний розчин етоксілат ізодецилового спирту. Норма використання органосиліконових ПАР – 35-45 мл на 100 л робочого розчину. Даний «прилипач» частково розчинний в олії та воді, тому не знижує поверхневий натяг і є універсальним. Органосілікон допомагає пестицидам проникнути всередину листа, не завдаючи шкоди захисному шару рослини. Тобто, йже змочування як верхньої̈, так і нижньої̈ поверхонь листка рослини робочим розчином, а також важкодоступних місць, незалежно від товщини воскового шару і ворсистості рослини.
Діюча речовина: комбінація парафінових вуглеводнів, неіонних сурфактантів, спеціальних олій та полімерних прилипачів, Роубек (Sumi Agro).
ПАР для ґрунтових гербіцидів (Роубек), що застосовуються на чутливих культурах. Робочий розчин проходячи крізь форсунки обприскувача, утворює менше дрібних крапель. ПАР покращує адсорбцію гербіцидів глинистою фракцією ґрунту. Гербіциди рівномірно закріплюються в верхньому шарі ґрунту (5 см) та не вимиваються в нижні шари після сильних опадів. За рахунок концентрації діючих речовин гербіцидів у верхніх шарах ґрунту, посилюється дія гербіцидів на бур’яни та зменшується їх фітотоксичність на культурні рослини, так як більшість бур’янів проростає із шару ґрунту 5-10 см і стикається із підвищеною концентрацією гербіциду, а коренева система культурних рослин (що зазвичай розміщується нижче) не зазнає негативної дії гербіцидів. Таку ж дію мають орагоносиліконові та ПАР на основі ріпакової олії.
Діюча речовина: мінеральна олія 84% + ПАР 16%, Олемікс (Sumi Agro).
Унікальний в своєму роді мультифункціональний «прилипач» (Олемікс), який можна використовуватися як інсектицид для зимуючих шкідників. При ранньовесняному застосуванні ПАР у водному розчині утворює стійку суспензію яка попадаючи на поверхню дерева створює плівку, що перешкоджає доступу повітря, внаслідок чого відбувається загибель зимуючих стадій шкідників. При застосуванні на польових культурах спільно із гербіцидами, працює як типовий «прилипач» покращуючи ефективність дії препаратів.
ПАР з полісахаридами, Ліпосам (БТУ Центр).
Вони є справжнім «біологічним клеєм» і користуються популярністю через свою низьку вартість. Але через сильні клейкі властивості, їх не можна використовувати на культурах під час цвітіння, тому, що склеїтись можуть навіть квітки та тичинки, що завадить запиленню. І ще один мінус «прилипачів» з полісахаридами – це те, що вони здатні забивати форсунки обприскувачів, через що культури будуть оброблені нерівномірно.
Діюча речовина: етоксилат нонилфенол, Альфалип (ALFA Smart Agro, Україна).
«Прилипач» покращує змочування наземних частин рослин та підсилює прилипання робочого розчину препаратів, що сприяє швидкому та більш повному проникненню діючих речовин пестицидів в рослину. Це прискорює дію гербіцидів, фунгіцидів та інсектицидів, забезпечує їх високу ефективність. Особливо велике значення це має під час сухої або холодної погоди, коли уповільнюється ріст бур’янів і погіршується їх змочування робочим розчином. Крім того, використання поверхнево-активних речовин забезпечує відмінну стійкість до змивання дощем, сильною росою та ультрафіолетових променів, що подовжує тривалість захисної дії препаратів.
І на останок хотілося виділити ще один «прилипач» на основі ріпакової олії
Діюча речовина: 85% ріпакової олії + 15% неіногенних агентів,
Ріпо, КС, (Stefes).
Він значно знижує поверхневий натяг робочої рідини і завдяки цьому покращує якість покриття листового апарату рослин, навіть у важкодоступних частинах рослини. Дозволяє отримати необхідні фізико-хімічні властивості робочого розчину для роботи в екстремальних умовах (посуха, високі температури, сильний восковий наліт, «ворсисистість» рослини, знесення робочого розчину). Використання Ріпо, КС покращує дисперсійні властивості робочого розчину, оптимізує розмір крапель робочого розчину для зменшення знесення вітром, забезпечує оптимальне прилипання та покриття листової поверхні, що дозволяє діючим речовинам більш ефективно проникати в клітини рослин, покращує стійкість до ультрафіолетових променів та змивання опадами, і тим самим прискорює дію препаратів в баковому розчині і забезпечує високу їх ефективність.
І ще ПАР покращує змочування надземних частин рослин злакових бур’янів, особливо тих, які мають сильне опушення, вертикальне розміщення листя та підвищену гідрофобність листової поверхні. Також його застосовують разом з грунтовими препаратами, тим самим дає гербіциду рівномірно закріплюються в верхньому шарі ґрунту та не вимиваються в нижні шари після сильних опадів.
Використовується як «прилипач» з різними пестицидами, зокрема з трибенурон-метил, тифенсульфурон-метил, трифлусульфурон-метил, клетодим, дикват, метамітрон, етофумезат, фенмедифам, а також з інсектицидами, фунгіцидами та мікродобривами. Несумісний з лужними речовинами.
Стабільний у широкому спектрі pH середовищ. Жорсткість води не впливає на стабільність та властивості «прилипача». Особлива формуляція забезпечує відсутність піноутворення, що не мають інші види ПАР, зокрема етоксилат ізодецилового спирту.
ПАР Ріпо, КС застосовують на посівах цукрового буряка, та культурах, які чутливі до гербіцидів таких, як соняшник та соя.
У кожного ПАР є своя норма витрати препарату, яка вказана в інструкції до препарату. Але при додаванні в робочий розчин його масова частка не повинна перевищувати 5%.
Тому, щоб правильно підібрати «прилипач» під певний препарат чи культуру, звертайтесь до нас, (067)1231779, www.avpinvest.com.ua, радо допоможемо вам.