Теплі зими, незначне промерзання ґрунту та недотримання сівозміни з розміщення озимої пшениці після стерньових попередників зумовлює підвищену чисельність жужелиці (хлібний турун) Zabrus tenebrioides Goese на посівах.
За даними осінніх обстежень в Україні під врожай 2023 року хлібною жужелицею заселено 2-14% посівів озимих зернових культур, переважно по стерньових попередниках, де чисельність личинок складає 0,3-2,0 екз./м².
Схожа ситуація і у Вінницькій області.
За теплої погоди та середньодобової температури повітря +7-8 ˚С слід очікувати відновлення живлення та пошкодження посівів озимих зернових культур личинками жужелиці, особливо посіяних по стерні. Найбільш активний період шкодочинності личинок хлібної жужелиці очікується протягом першої декади квітня, а їх живлення триватиме п'ять-сім тижнів – до І декади травня, після чого вони заляльковуються.
Тобто, в даний період найбільше нас цікавить личинка.
Личинка ‑ у своєму розвитку проходить три віки, в які змінюється розмір її тіла та головної капсули від 5 до 28 мм та від 1,1 до 3,1 мм відповідно. Голова та грудина личинки має темно-буре забарвлення, колір тіла змінюється відповідно до віку, І-ІІ вік ‑ сірувато-зелене, наприкінці живлення ‑ біле, перед заляльковуванням - кремового відтінку (фото вище).
Живуть личинки в верхньому шарі ґрунту, в нірках поруч з рослиною. Вночі виповзають з нірок і харчуються листям пшениці. Для живлення вдень личинки втягують листя в нірки і там їх об’їдають. Характерні ознаки пошкодження дивіться на фото.
Щодо методів боротьби, вони мають бути комплексними, але на даний час обов'язковими є хімічні заходи.
Тобто, в фазу весняного кущення при перевищені економічного порогу шкодочинності (ЕПШ) 3-4 екз./м² за умов денної температури не нижче +12 оС, а нічної – не нижче +5-8 оС провести обприскування інсектицидами діючими речовинами яких є: (диметоат; хлорпірифос; хлорпірифос + циперметрин; хлорпірифос + лямбда–цигалотрин; хлорпірифос + біфентрин).
Звертайтесь ТОВ «АВП ІНВЕСТ», (067)1231779, www.avpinvest.com.ua, допоможемо вам ідентифікувати шкідника і захистити ваші посіви.