Діючі речовини фунгіцидів групи «триазолів»

АВП ІНВЕСТ, триазоли,тебуконазол, метконазол, мефентрифлуконазо Revysol®

Триазоли ‑ найбільша група фунгіцидів. Препарати можуть застосовуватися для обробок рослин на ранніх фазах розвитку захворювання, для профілактичних обробок, а також при протруюванні насіння. Використовуються проти збудників різних захворювань.

Що це за речовини?

Триазоли – фунгіциди, що інгібують біосинтез стерину. Основний стерин у багатьох видів грибів ‑ ергостерин. Він грає важливу роль в стабілізації і функціонуванні клітинних мембран, впливає на процеси клітинного поділу, стимуляції росту і статевого розмноження.

Для формування проросткової гіфи спори містять достатню кількість стеролів, тому на проростаючі спори грибів триазоли малоефективні.

Різні речовини з похідних триазолу впливають на різні етапи біосинтезу стеролів. Внаслідок цього, спектр активності речовин даного хімічного класу відрізняється дією на збудники хвороб т нормою.

Триазоли здатні проявляти такі позитивні дії на культури:

-          викорінюючу;

-          захисну (профілактичну);

-          лікувальну.

До триазолів входить дуже багато сполук (тебуконазол, метконазол, пропіконазол, дифеноконазол, протіконазол, епоксиконазол, тритіконазол, ципроконазол, флутриафол, міклобутаніл, тетраконазол, пенконазол, паклобутразол, солатенол, іпконазол, цифлуфенамід, тріадеменол, триадемефон).

І найновіший на сьогодні триазол – мефентрифлуконазол Revysol® (ізопропанол-азол).

Розглянемо механізм дії найпопулярніших триазолів:

Тебуконазол ‑ системний фунгіцид, протруйник, пригнічує біосинтез ергостерину в мембранах клітин фітопатогенів, інгібуючи деметилювання в положення С-14. Утворюються Д5-стерини також впливають на метаболізм, і цим тебуконазол відрізняється від інших триазолів. Препарати на основі даної діючої речовини уповільнюють темпи розвитку набутої стійкості патогенів до похідних триазолу.

Тебуконазол має специфічний ефект проти всіх видів іржі зернових культур. На борошнисту росу діє слабкіше, ніж інші представники групи триазолів, ефекти контролює фузаріоз колоса а також септоріоз, червоно-бура плямистість, антракноз в льоні.

При обробці насіння ефективно контролює сажкові гриби і пригнічує збудників кореневих гнилей, пліснявіння насіння.

Має рістрегуляторну дію, тому, коли ви застосовуєте такі продукти, потрібно враховувати всі особливості. Спостерігається дія на патоген, а з іншого боку — вплив на рослину, відповідно, коли ви застосовуєте речовину у певній концентрації, то варто подумати про нітровплив на рослину і нітровплив на патогена. Коли ми хочемо, щоб ріпак, наприклад, добре перезимував, потрібно стримати його розвиток, тоді використовуємо, наприклад, тебуконазол і вже не стільки як фунгіцид, а як рістрегулятор.

У грунті зберігається до 5-6 тижнів. Тебуконазол повільно руйнується в ґрунті і слабо пересувається по ґрунтовому профілю.

Метконазол системний фунгіцид. Має тривалу терапевтичну і захисну дію (близько 6 тижнів). Діє як превентивно, так і коли вже з'явилися ознаки захворювання, зупиняючи розвиток розпочатої інфекції. В окремих випадках проявляє властивості регулятора росту рослин, викликаючи потовщення листя. Метконазол швидко проникає в рослину і розподіляється в ній акропетально.

Застосування фунгіциду навесні дозволяє істотно поліпшувати архітектоніку озимого ріпаку за рахунок зниження висоти рослин на 18-26 см, утворення великої кількості бічних пагонів, збільшення маси насіння. Зареєстровані препарати на основі метконазола дозволені до застосування проти хвороб ріпаку ярого та озимого (альтернаріоз, фомоз, склеротоніоз), пшениці (фузаріоз, септоріоз, іржа).

Пропіконазол захисний і лікуючий системний фунгіцид в більшій мірі для вегетативних органів грибів, ніж для генеративних, але пригнічує спороутворення. Виявляє ефективність проти недосконалих грибів (базидіоміцетів, аскоміцетів і дейтероміцетів).

Володіє високою активністю проти збудників борошнистої роси, іржі і плямистостей, карликова сажка, церкоспороз буряка. Має сильну лікуючу дію. Активність знижується в прохолодну і вологу погоду.

Зі збільшенням температури повітря фунгітоксичність пропіконазолу підвищується. Тривалість захисної дії становить до 3-ох тижнів.

Ефективність після 30хв до дощу не знижується.

Збільшує інтенсивність фотосинтезу в прапорцевому листі озимої пшениці.

Відзначено деяку дію в газовій фазі.

Пропіконазол має деяку росторегулюючу дію, при обробці насіння зернових затримує видалення первинного листа і порушує його геотропізм.

У рослині речовина пересувається з транспіраційним струмом, але не переміщається з листя в колос.

Пропіконазол можна застосовувати в сумішах з більшістю гербіцидів, позакореневих добрив, інсектицидів і регуляторів росту.

Флутриафол – характеризується широким спектром дії для боротьби із захворюваннями зернових, для захисту зернобобових, плодових та інших культур. Застосовується в сільському господарстві для боротьби з аерогенним, насіннєвими і грунтовими інфекціями.

Системний фунгіцид проти базидіальних і сумчастих грибів. Викликаючи інгібування біосинтезу ергостерину, він тим самим порушує утворення клітинної оболонки і розвиток гіф міцелію. Має також фумігантну дію, особливо щодо грибів борошнистої роси.

Флутриафол пригнічує розвиток іржі, борошнистої роси на винограді і зернових культурах, церкоспорозу цукрових буряків, парші яблуні. Слабко діє проти церкоспорельозу і фузаріозу. Має хорошу лікувальну дію.

У рослинах пересувається акропетально.

Сумісний в бакових сумішах з іншими фунгіцидами, гербіцидами і інсектицидами.

Період напіврозпаду в ґрунті становить ДТ50 ‑ 65-125 днів.

Протіоконазол використовується для обробки вегетуючих рослин проти збудників різних хвороб і для протруювання зерна.

«М’який» фунгіцид, що не пригнічують розвиток рослини, а навіть стимулює їх розвиток. Тобто, впливає на формування потужних сходів, добре розвиненої кореневої системи, підвищення кущистості, посухостійкості, на якісні показники зерна.

При використання його в протруєнні насіння – збільшує кущистість, у перші ж тижні росту рослин на 25-35% підвищує посухостійкість і покращує споживання поживних елементів і вологи, що підвищує коефіцієнт кущіння в 1,5 рази. А збільшення товщини пагона в 2-а рази робить рослину більш стійкою до механічних пошкоджень, а відсутність мезокотиля, найуразливішою частини пагона для комах і патогенних мікроорганізмів, забезпечує надійний захист культури від багатьох видів захворювань та шкідливих комах на початкових етапах її росту.

У грунті в польових умовах речовина піддається швидкій деградації. Період напіврозпаду становить 1,3-2,8 днів. Основний грунтовий метаболіт – протіоконазол-дестіо. У ґрунті в польових умовах ДТ50 протіоконазолу-дестіо становить 16,3-72,3 дня.

Ципроконазол – системний фунгіцид, із захисною, лікувальною і стримуючою дією.

Дія ципроконазолу полягає в інгібуванні диметилази, ферменту, який відповідає за біосинтез стеролів (будівельний матеріал клітин патогену), що порушує цілісність клітинних стінок грибів та веде до їхньої загибелі та обмеження поширення хвороби.

Діє проти грибів з відділів аскоміцети (борошниста роса, різні плямистості, церкоспороз буряка), базидіоміцети (проявляє специфічну активність в боротьбі проти різних видів іржі)

Дуже швидко сорбується листям (протягом 30 хвилин після обприскування) і пересувається в ньому. При нанесенні на листя поширюється акропетально в усі вегетуючі частини рослин. При попаданні на стебла переміщується переважно акропетально (від основи до верхівки рослини). При підвищеній вологості (понад 90%), оптимальній для розвитку захворювань, ципроконазол високоефективний незалежно від температури.

Має деякі регуляторні властивості.

Дифеноконазол системний фунгіцид та протруйник насіння.

Володіє специфічною активністю проти борошнистої роси, парші яблуні і хвороб кісточкових, а також проти сажкових (карликова сажка), кореневих гнилей і пліснявіння насіння.

При обприскуванні речовина сорбується листям, повністю інгібує ріст субкутикулярного міцелію, знижує рівень спороношення патогена надаючи захисну і лікувальну дію.

Тривалість дії препарату, що використовується з профілактичною метою на плодових культурах проти парші та борошнистої роси – 6-7 днів, з лікувальною – 4-5 днів.

Використовується також проти широкого кола патогенів з класів аскоміцетів, базидіоміцетів, дейтероміцетів (септеріоз, піренфороз, гельмінтоспоріоз, плямистості та іржа).

Крім захисної дії, препарат позитивно впливає на рослину (збільшує площу листової пластинки, довжину пагона і кількість листків в 1,2-1,6 рази).

Не має ретардантної дії на сходи і виключає їх зрідженість. Поглинання діючої речовини насінням і паростками відбувається поступово, фунгіцидна активність препарату стабільна протягом найбільш вразливих фаз розвитку рослин на початку вегетаційного періоду.

Виступає як стимулятор росту при протруєні насіння зернових. Чому? А тому, що прискорює проростання насіння на дві доби, а сходи з'являються одночасно, а також посилує процеси кущення і тим самим збільшення продуктивного стеблостою.

Дифеноконазол комбінується з усіма речовинами проти шкідників, не викликаючи утворення сітки на плодах.

Дія не залежить від погодних умов, однак при температурах 12 °C і нижче ефективність препарату знижується.

Епоксиконазол – системний фунгіцид, що володіє профілактичною, викорінюючою і тривалою залишковою дією.

Ефективно діє проти комплексу захворювань вегетативних органів грибів та відрізняється високою ефективністю проти збудників борошнистої роси, іржі, плямистостей колоса і листя зернових культур, церкоспороз буряка.

Речовина блокує утворення ергостерину в клітинах гриба (порушує утворення клітинних мембран міцелію), що веде до загибелі патогена.

Після обробки активно поглинається листям і переміщується по рослині акропетально.

Характеризується швидкою, початковою та тривалою дією (2-4 тижнів.).

Активний при холодній і вологій погоді.

Основному застосовується в суміші з іншими діючими речовинами.

Має регуляторні властивості

Пенконазол системний препарат, може використовуватися на плодових і овочевих  культурах, інгібує біосинтез стеролів.

Швидко поглинається рослинами, а тому знижується ризик змивання препарату дощем, завдяки чому пенконазол високоефективний при будь-яких погодних умовах, а також при перепадах температур (до -10°C.

Речовина переміщається акропетально і пригнічує інфекцію в період проростання паростка і проникнення ростової трубки в тканини листка. Впливає в дуже низьких концентраціях на патоген в період його проникнення в тканини листка і формування гаусторій (бічні відгалуження гіф паразитичних грибів, що проникають всередину клітини-господаря).

Основна хвороба , яку може контролювати пенконазол на всіх культурах – це борошниста роса. Також його використовують проти хвороб огірка відкритого і закритого грунту (борошниста роса), персика (борошниста роса, плодова гниль), суниці (борошниста роса), малини (розплідники) (пурпурова плямистість, сіра гниль), квіткових рослин (борошниста роса, іржа).

Пенконазол легко змішується з іншими пестицидами.

Тетраконазол – системний фунгіцид з сильним захисною і викорінюючою дією відносно патогенів вегетативних органів рослин. Сорбується корінням і листям.

Найбільш ефективний з усіх триазолів щодо борошнистої роси зернових і гарбузових культур, парші яблуні, сітчастої плямистості ячменю та іржі, септоріозу у зернових. Також речовину застосовують проти хвороб цукрового буряка (борошниста роса, церкоспороз, фомоз).

Має тривалий період застосування, від двох-трьох листків до появи прапорцевого листка у зернових.

Пригнічує біосинтез ергостерину. Швидко проникаючи через кутикулу (восковий шар) рослини, тетраконазол однорідно розподіляється всередині неї без накопичення в певних частинах. Діє у газовій фазі (у вигляді пари).

Характеризується трансламінарною активністю, переміщається в зростаючі тканини.

Тетраконазол сумісний з контактними та іншими фунгіцидами.

Тритіконазолсистемний фунгіцид-протрйник. Пригнічує процес деметилювання біосинтезу стеролів і призводить до порушення виборчої проникності клітинних мембран патогена. Рухається акропетально (вгору).

Має широкий спектр дії, володіє тривалим захисним ефектом. Яскраво виражений системний вплив забезпечує поглинання протруйника пагонами рослини. Це, в свою чергу, ефективно захищає культуру від патогенів в важливих фазах - від проростання до кущіння. Активно контролює значущі види сажки, зокрема має посилюючий ефект на карликову сажку, а також діє на кореневі гнилі. Ефективний проти грибів гельмінтоспоріоз і альтернаріоз, як на озимій пшениці, так і на озимому та ярому ячмені. Цей контроль пов'язаний з тим, що тритіконазол прекрасно знезаражує насіння поверхнево і внутрішньо.

Тритіконазол доволі «м’яка» сполука, але при несприятливих умовах (перезволоження ґрунту, брак вологи, низька польова схожість насіння і енергія проростання) притаманні незначні ретардантні властивості порівняні з іншими триазолами, які мають рістрегуляторні властивості.

В 2023 року було зареєстровано препарат з даною діючою речовиною тритіконазол проти сажкових хвороб на кукурудзі, зокрема, проти летючої сажки в концентрації 300 г/л, норма використання — до 2 л/т насіння кукурудзи.

Міклобутаніл - системний з профілактичною та чітко вираженою лікувальною дією. Механізм дії полягає в інгібуванні синтезу ергостерину у грибів. Володіє контактними властивостями. Діюча речовина швидко адсорбується тканинами і поширюється рослиною.

Пригнічує розвиток збудників грибів із класів аскоміцети (борошниста роса, оїдіум, парша, офіобольоз, біла гниль (склеротиніоз), кокомікоз, чорна гниль, базидіоміцети (іржа) та дейтероміцети (альтернаріоз, моніліоз, макроспоріоз, антракноз, септоріоз, ризоктоніоз, чорна плямистість (екскоріоз), гельмінтоспоріоз, сіра гниль, клястероміспоріоз, полістигмоз).

Лікувальна дія спостерігається протягом 96 годин з моменту початку зараження.

Легко поєднується з іншими фунгіцидами, зокрема стробілурінами , морфолінами, триазолами, бензимидазолами

Тріадемефон ‑ системний фунгіцид, володіє захисною і лікуючою дією. Особливість даного триазолу полягає в метаболізмі тріадімефону в грибах і на рослинах, що він перетворюється в суміш діастереомерів тріадіменолу.

Вбирається рослинами через листя і коріння, переміщається акропетально. Також відзначено базипетальное пересування. При використанні через 3-5 днів після зараження рослин, володіє лікувальною дією.

Запобігає розвитку всередині листя озимої пшениці перших міжклітинних гіф збудника іржі протягом 24 год після зараження. Але повністю не пригнічує проростання конідій і уредоспор іржі.

Тріадімефон високоактивний в газовій фазі. Також, має деяку побічну дію на збудників хвороб зернових культур: кладоспоріозу (чернь колоса, або оливкова цвіль зародка), тифульозу. При обробці насіння пригнічує насінну і грунтову інфекції твердої сажки пшениці.

 

І на останок хотілося виділити один з найновіших триазолів.

Мефентрифлуконазол Revysol® (ізопропанол-азол).

Одна з новинок, яка зайшла на ринок ЗЗР у 2023 році — це сполука, якої раніше не було, що була спеціально розроблена компанією BASF для ефективного контролю хвороб, у тому числі резистентних штамів. Ця сполука є похідною від медичного препарату Флуконазол.

Переваги мефентрифлуконазолу в тому, що патогени ніколи раніше не стикалися з цією речовиною, а тому резистентності до неї бути не може.

У молекулі мефентрифлуконазол Revysol® «головка» триазолу розміщена на «шийці» гнучкої ізопропанолової сполуки. Така унікальна хімічна особливість молекули дає їй змогу легко мати різні форми – зв’язані і незв’язані. Коли речовина приєднується до активного боку С14-деметилази, він переходить у зв’язану форму, що нагадує «гачок». Завдяки гнучкому «гачку» мефентрифлуконазол Revysol® має до 100 разів потужніше зв’язування, ніж інші фунгіциди з групи триазолів, навіть там, де вже є ураження хворобою.

Речовина швидко поглинається листком. Це пояснює виняткову стійкість його до змивання дощем та його потужний і швидкий лікувальний ефект. Діюча речовина легко переміщується з клітинним соком всередині клітини та акропетально по судинах, забезпечуючи захист нових приростів рослини.

Поглинається навіть за понижених температур (+4° C), що не можна зробити з іншими триазолами.

Пролонгований захисний ефект завдяки стійкості мефентрифлуконазол Revysol® до деградації під дією УФ-випромінювання.

Відмінна ефективність до широкого спектра хвороб та культур, зокрема зернова група (септоріоз, іржа, піренофороз, темно-бура плямистість, сітчатса плямистість, борошниста роса, ринхоспоріоз); соя (антракноз, септоріоз, альтернаріоз, борошниста роса, пурпурний церкоспороз), цукровий буряк римуляріоз, іржа, борошниста роса); ріпак (фомоз, альтернаріоз, циліндроспоріоз, склеротоніоз); соняшник (фомоз, альтернаріоз, іржа, фомопсис, склеротоніоз); плодові (парша, альтернаріоз, борошниста роса, оїдіум, чорна гниль, кокомікоз, клястероспоріоз, моніліоз); овочеві – картопля, томати цибуля (альтернаріоз, борошниста роса).

Пам’ятайте: навіть якщо фунгіцид підібраний відповідно до патології, він не буде ефективним за умов неправильного використання.

Тому, звертайтеся, наші агроексперти наддадуть детальну консультацію та допоможуть з вибором найефективнішого препарату.

ТОВ АВП ІНВЕСТ, (067)1231779, www.avpinvest.com.ua.